جستجو
Close this search box.
سبد خرید

معرفی آنجل

تکثیر آنجل

شناخت آنجل و تکثیر آن

نام علمی : Pterophyllum scalare – Pterophyllum leopoldi – Pterophyllum altum

 نام مشترک : آنجل / فرشته ماهی

 نام انگلیسی : Albino , Black, Gold, Silver, Marbeled Angelfish, Koi Angelfish

 نام خانواده : cichlidae 

سطح مراقبت : آسان / اندازه ماهی:  تا ۶اینچ (۱۵سانتی متر)  / اسیدیته آب :۶ – ۷.۵   / سختی آب:  d ۵- ۱۳ / دمای مورد نیاز:۲۳تا ۲۹درجه سانتیگراد  

طول عمر : درصورت نگهداری مناسب ۸ تا ۱۰ سال /  زیستگاه:آمریکای جنوبی و رودخانه آمازون (پرو/ کلمبیا/ برزیل) گویان فرانسه / رفتار : صلحجو

شناخت : 

انجل یکی از زیبا ترین ماهیها به حساب می آید و از طرفداران زیادی برخوردار است. زیستگاه فرشته ماهی مرکز آمازون و رودخانه های منشعب از آن است و به دلیل اینکه ماهی آنجل در منطقه زیستی وسیعی پخش بوده از فرمها و رنگهای متنوعی برخوردار می باشد .
امروزه تمام آنجل های پرورشی در آکواریوم به نوع pterophyllum scalare تعلق دارند آنها به بلندی ۲۶ سانتیمتر و طول ۱۵ سانتیمتر میرسند.
آنجل باله بلند چلگیس، آنجل نیم تنه مشکی، آنجل ببری، آنجل سفید، آنجل مشکی، آنجل باله بلند دودی، آنجل باله بلند نقره ای و … آنجل هایی هستند که در ایران تکثیر و پرورش یافته اند. در سالهای اخیر رنگها و فرمهای زیبایی از ماهی آنجل را تولید کرده اند که آنجل سیاه از طرفداران بیشتری برخوردار بوده ولی گفته میشود حساستر است.
تنها تعداد کمی از نوزادان آنجل های سیاه به رنگ مشکی در آمده و بقیه رنگ اولیه خود را خواهند داشت. اگرر میخواهید وارد تکثیر ماهی دیگری مثل دیسکس شوید توصیه میکنیم ابتذا تکثیر آنجل را تجربه کنید سپس وارد تکثیر دیسکس شوید

 • جهت راه اندازی سالن ، این ماهی می تواند جز انتخابهای شما باشد -سطح دشواری تکثیر آن متوسط می باشد

نگهداری :

انجل ها ماهیان کم توقع اما حساسی هستند و نیاز به آبی با نیتریت صفر و تغذیه مقوی دارند. حداقل تانک مورد نیاز برای یک جفت انجل ۶۰ لیتر می باشد . 
ولی در صورتی که تانک بزرگتری در اختیار دارید از انها دریغ نکنید زیرا انجل ها در تانک های بزرگ هم رشد بهتری داشته و هم احساس امنیت بیشتری میکنند مخصوصا اگر تانک را به صورت گیاهی و صخره ای دکر بندی کنید که بسیار هم مورد علاقه انهاست.

دمای مناسب نگهداری ۲۶ الی ۲۸ درجه سانتیگراد میباشد البته دماهای کمتر یا کمی بیشتر را نیز تحمل میکنند ولی بهترین دما همان  ۲۸ درجه است.
پ هاش اکواریوم را میتوانید خنثی در نظر بگیرید. گرچه پرورش دهندگان این گونه ترجیح میدهند اب انها کمی اسیدی باشد. به هر حال پ-هاش خنثی چه برای انجل و چه برای اکثر ماهیان اب شیرین گزینه مناسبی است.
بهتر است بگویم انجل ها همانند سایر ماهیان نسبتا حساس به شرایط پایدار نیازمندند تا پارامترهای دقیق و غیر پایدار. این ماهیان تقریبا با اکثر صلح جویان سازگارند، انها را  میتوانید با لوچ ها ، برخی شارک ها ، برخی تتراها و رنگین کمان ها و حتی دیسکس ها و بسیاری ماهیان صلح جو دیگر نگهداری کنید.

 رژیم غذایی

آرتیمیا و کرم های خونی / میگوی آب شور و پولکی ها. در کارگاه های پرورش ماهیان زینتی از گرانول هم بهره می برند.بهتر است در رژیم غذایی آنها سبزیجات هم گنجانده شود.

جنسیت :

تشخیص جنسیت برای افراد مبتدی دشوار هست به همین منظور جهت خریداری مولد ،توصیه میکنیم بصورت گله ای خریداری کنید یا اینکه از یک شخص معتمد مولد آماده تخمریزی خریداری نمایید  ،
اما بطور کل  بزرگ بودن جمجمه و شیب تند نیم رخ شکمی ازشکم به سمت پشت تنها نشانه های مورد اطمینان برای شناسایی ماهیان نر بالغ است. معمولا در نزدیکی زمان تخمگذاری زوائد تناسلی نر و مادهه مشخص گردیده و برجسته می گردد.
ماهی آنجل معمولا در ۱۰ ماهگی قابلیت تکثیر پیدا می کند . (با تغذیه مناسب)

 

 1. انتخاب گله

  پس از خریداری گله مناسب و باکیفیت و انتقال آن به آکواریوم اختصاصی ،ماهی جفت خود را انتخاب میکند و در گوشه ای از آکواریوم وقت بیشتری را با آن سپری میکند و اجازه ورود به ماهی دیگر به حریم خود را نمی دهد .

  کاری که در این مرحله باید انجام دهید این است که ، اقدام به جداسازی آن دو ماهی و آنرا به تانک تکثیر انتقال دهید  تا جفت در امنیت و آرامش باشند و همچنین از نظر غذایی به آنها روانه حداقل ۳ بار غذا بدهید و برای آنها سرامیک یا دوک تخمریزی بگذارید .
  چند ساعت پس از تخمریزی سنگ تخم را برداشته و آنرا داخل محفظه کوچکتر با ده سانت ارتفاع آب میگذارید و محلول های ضدقارچ مثل میتلن بلو می گذارید .
  پس از حدود 48 ساعت تخم ها باز شده و برخی هم سفید می شوند – پس از اطمینان از باز شده تخمها سنگ را به آرامی برمی دارید و مجدد پس از شستشو سنگ آنرا در تانک تکثیر جفتها می گذارید . و پس از چند روز لاورا شنا می کنند که باید غذادهی با آرتمیا را شروع نمایید . 
  سختی آب هچ تخمها دقت نمایید باید 50 الی 100 ppm باشد

 

Related posts

registration

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

کاربر محترم ضمن عرض تشکر از اینکه مرکز آموزشی آبزی پروران کیهان را انتخاب نموده اید، در اسرع وقت با شما تماس خواهیم گرفت.