جستجو
Close this search box.
سبد خرید

تکثیر ماهیان زنده زا

ماهیان زنده زا

روشهای تکثیر ماهیان زنده زا

ماهیان از از لحاظ تولید مثل به دو دسته زنده زا و تخمگذار تقسیم بندی می شوند

ماهیان زندهزا در واقع  مثل بقیه ی ماهی ها تخم گذارنداما نگهداری از نخم ها را در تخمدان انجام می دهند . زمانیکه تخم ازتخمدان ماهی ماده خارج میشود تا زمانیکه تبدیل به لارو میشود را دوره ی  جنین تخم می گویند.

معمولاً دوره جنین تخم در درون کیسه تخمدان ماهی ماده طی می شود و تخم بارور شده  و آماده  باز شدن در آخرین ثانیه خروج از لوله تخمدان، تبدیل به لارو می شود.
نوزادان ماهیهای زنده زا هم مثل بقیه نوزادان ماهی های دیگر همراه خودشان، دارای کیسه ی زرده اند که علاوه بر تغذیه از آن، قادرند از ساعت اولیه ی  زندگی خود به خوبی از انواع غذاها استفاده و به راحتی شنا کنند.

تکثیر ماهیان زنده زا :

ماهیان زنده زا پس از لقاح تخم ها داخل شکم ماهی ماده به بچه تبدیل شده وپس از علائم زیر زایمان می کند:

 1. بدنی جعبه ای
 2. تورم شکم (پرانتزی)
 3. خال آبستنی پر رنگ (مشکی)
 4. قفسه سینه توپر
 5. مقعد پف کرده

ماهی ماده دارای محفظه اسپرم بوده و با یک بار جفت گیری و حفظ اسپرم در بدن خود میتواند تا چندین نوبت زایش ، بدون وجود ماهی نر به تولید بچه بپردازد .به همین دلیل به هیچ وجه در سالنهای تکثیر دو نژاد را کنار یکدیگر حتی برای مدت کوتاه قرار ندهید .

 • نکته : ماهیان زنده زا علاقه زیادی به خوردن بچه خود دارند .

دلایل عدم زایمان :

دلایل زیادی برای زایمان نکردن ماهی وجود دارد ، چند علت آن به شرح زیر است : 

 1. استرس زیاد باعث میشه ماهی بچه هاشو رها نکنه و اگه هم رها کنه به صورت تخم، مرده یا ناقص بدنیا می آید (مهمترین استرس میتونه حضور ماهی های مهاجم و همچنین جابجایی ماهی از مخزن اصلی باشه)
 2.  دمای بالای آب (بیش از ۲۶) زایمان ماهی با اختلال روبرو میشه
 3. فیزیک بدنی ماهی هم در زایمان تاثیر داره ماده هایی که کمرشون کج میشه اصولا نمی تونن زایمان انجام بدن
 4. بسته شدن مخرج ماهی با اجتماع چربی هم عامل دیگه ای که می تونه زایمان رو با اختلال روبرو کنه لذا از دادن غذاهای چرب به ماهی ها خود داری کنید و در صورت دیدن اینچنین مشکلی یک روز غذادهی رو قطع و تا سه روز تنها غذاهای گیاهی به ماهی بدین(مخصوصا نخود پخته)
 5. ثابت شده وجود هورمون های تستسترون در غذا یا آب ماهی گوپی باعث نازایی ماهی های ماده میشه پس از مصرف چنین غذاهایی باید خودداری بشه

روشهای تکثیر

ماهی ها به ۳ روش زنده زا، تخم زنده گذار و تخم گذار تولید مثل می کنند و تکثیر می شود. ماهیان زنده زا، ماهیانی هستند که نوزاد از بدن آنها خارج می شود.
ماهیان تخم زنده گذار، تخم ماهی را در درون بدن خود رشد می دهند و قبل از اینکه زمان خروج نوزاد از تخم فرا برسد، تخم از شکم ماهی ماده بیرون می آید. ماهی های تخم گذار لقاح خارجی دارند و بعد از رسیدن زمان موعد، اقدام به تخم ریزی می کنند.

روشهای متعددی برای تکثیر توسط افراد معرفی شده است. روشهایی چون:

 1.  استفاده از زایشگاه
 2.  استتار گیاه طبیعی
 3.  استتار مصنوعی
 4.  مخزن تاریک
 5.  سبد توریحال

قبل از توضیح موارد فوق شماره یک و دو جهت تکثیر در آکواریومهای خانگی استفاد می گردد و روشهای سه ،چهار،پنج در سالنهای تکثیر (تجاری) مورد استفاده قرار میگیرد .

زایشگاه چیست:
زایشگاه محفظه ای توری است که در داخل اکواریوم نصب میشود و ماهی ماده در هنگام زایمان در ان قرار میگیرد و بچه ها میتوانند از محفظه های توری خارج شوند و دسترسی والدین از انها قطع شود
 
 روش اول : استفاده از زایشگاه خانگی

در این روش ا از جعبه های پلاستیکی شفاف (آکریلیک یا …) که بصورت آماده در فروشگاههای آکواریومی یافت میشود استفاده میشود.
همانطور که در شکل مشاهده میکنید این زایشگاهها از دو قسمت تشکیل شده، قسمتی که ماهی ماده داخل آن قرار می گیرد و قسمتی که بچه ماهی به آن سمت هدایت می شود و بوسیله یک صفحه مشبک ویا دو صفحه که به شکل وی انگلیسی هستند از هم جدا میشوند.

برای انجام این نوع تکثیر باید زایشگاه را داخل تانک اصلی و یا یک تانک جانبی با شرایط محیطی دقیقا مشابه تانک اصلی قرار دهید سپس ماهی آماده زایمان را با در نظر گرفتن شرایط ایمنی به زایشگاه منتقل کنید و درپوش آن را قرار داده تا ماهی به بیرون نپرد .

سپس عمل زایمان بسته به اینکه ماهی جدا شده چقدر آماده زایمان باشد از همان هنگام انتقال تا چند روز آینده انجام می پذیرد و بچه ماهیها پس از تولد با عبور از جدار جدا کننده از دسترس ماهی ماده خارج می شوند.
پس از پایان عمل زایمان باید ماهی ماده را به تانک اصلی منتقل کنید و با خارج کردن جداره های جدا کننده زایشگاه، فضای بیشتری را برای بچه ماهیها ایجاد کنید .
پس از حداکثر ۱۰ روز اگر داخل تانک اصلی مکانی برای مخفی شدن بچه ها وجود دارد بچه هارا در تاریکی (به دلیل اینکه تا قبل از رفتن به پناه گاه مورد حمله بقیه ماهیها قرار نگیرند) به تانک اصلی انتقال دهید و اگر تانک جدا گانه ای موجود هست انتقال به آن تانک انجام گیرد بهتر است تا بچه ماهی ها به سایز مناسب برسند سپس آنها را به تانک اصلی انتقال دهید .

این روش برای تولید به هیچ عنوان توصیه نمی شود و برای همین جز روشهای خانگی شمارده می شود 
اصلی ترین اشکال در جابجایی ماهی ماده میباشد چرا که در یک تانک خانگی تعداد ماهی محدود میباشد که شما با زیر نظر گرفتن ماهیها میتوانید ماهی آماده را جدا کنید اما در نظر بگیرید تعداد مولدین چند هزارتایی در سالن تکثیر که کنترل آنها کاری سخت و وقت گیر است.

 • روش دوم : استتار گیاهی

در این روش که راحت ترین روش تکثیر می باشد  آکواریوم خود را با مقدار زیادی گیاه زنده (مصنوعی) پر کنید و یا با سایر اشیا ، در این صورت ماهی های ماده پس از آمادگی برای زایمان از روی غریزه به گوشه ای دنج پناه میبرند و عمل زایمان را انجام میدهند و بچه ها هم از روی غریزه پس از تولد به لابلای گیاهان و تزئینات پناه میبرند.

اما چرا این روش را بعنوان روش خانگی معرفی کردم؟
در این روش پس از تکثیر جداسازی ماهی ها از داخل آب کاری سخت و وقت گیر است  علاوه بر اینکه کنترل و نگهداری از چندین آکواریوم گیاهی که هم ماهی و هم گیاه باید در شرایط خوب قرار گیرند کاری بس دشوار است.

 این اقدام در اشل تکثیر تجاری غیر قابل مدیریت می باشد . شخصا برای یک آکواریوم خانگی روش دوم را پیشنهاد میکنم چرا که در روش اول علاوه بر اینکه شما باید دائما ماهیهای خود را زیر نظر بگیرید که چه موقع آماده زایمان میشوند که با خطا هم همراه است، امکان آسیب دیدن ماهی نیز در این جابجایی ها وجود دارد و اگر شما در تشخیص ماهی آماده اشتباه کرده باشید ماهی مدت بیشتری را در زایشگاه میگذراند و بدلیل عدم غذادهی در زایشگاه و عدم وجود جریان آب کافی صدماتی به ماهی وارد میشود.

اما در روش دوم علاوه بر اینکه آکواریوم شما وظیفه خود را که همانا ایجاد زیبایی و آرامش در محیط خانه است انجام میدهد شما هم از دردسرهای جانبی روش اول در امان هستید.

 

 •  روش سوم : استتار مصنوعی
  در این روش که شباهت زیادی به روش استتار گیاهی دارد از لوازم مختلفی برای ایجاد پناهگاه در قسمتی از مخزن استفاده می شود .
  لوازمی که میتوانند قلوه سنگهای درشت، گیاهان مصنوعی، الیاف درهم تنیده و یا اشیا مشبک دیگر باشند.
  به این صورت که قسمتی از مخزن که معمولا یک سوم یا نصف آن میباشد را با یک یا چند نمونه از این لوازم بصورت ته نشین و شناور پر میکنند تا محیط امنی را برای زایمان ماده ها و پنهان شدن بچه ها ایجاد کنند.
  سپس مولد ها را داخل آب رها میکنند که پس از جفتگیری و طی دوران بارداری ماده ها به سمت پناهگاه بروند و درآنجا زایمان کنند، بچه ها هم پس از تولد در این پناهگاه پنهان میشوند و پس از چند روز که تا حدودی به محیط مسلط شدند کم کم فاصله خود را با پناهگاه زیاد میکنند در این موقع است که پرورش دهندگان بطور روزانه، هفتگی، ۱۰ روزه و یا هر دوره ای که خود تشخیص میدهند اقدام به جمع آوری بچه ماهیها و انتقال آنها به مخزن پرورش بچه ماهی مینمایند.
از نقاط مثبت این شیوه میتوان به نکات زیر اشاره کرد:
– نیازی به زیر نظر گرفتن ماهی جهت شناسایی ماده آماده نیست
– به دلیل آزاد بودن مولدین در محیط جفتگیری بهتر و راحت انجام میگیرد
– امکان پذیر بودن آماده سازی چنین محیطی برای همگان
–میزان مولد بیشتری میتوان در محیط نگهداری کرد به دلیل بزرگی محیط
 
از نقاط منفی این شیوه میتوان به نکات زیر اشاره کرد:

– بدلیل تراکم محیط استتار، فضولات به مرور در این قسمت جمع میشود و به دلیل عدم امکان نظافت صحیح باعث پایین آمدن کیفیت آب و مشکلات بعدی میشود
– در زمان جداسازی بچه ها، در درجه اول با فرار به سمت قسمت متراکم این کار را با مشکل مواجه میکنند و در درجه دوم با مخلوط شدن با مولدین باعث سخت شدن عمل جداسازی و ایجاد استرس بیش از حد به مولدین میشوند
– بعلت باهم بودن مولدین و بچه ها غذا دهی مخصوص بچه ها در چند روز اول که از مهمترین دوران تغذیه میباشد مختل میشود
– درصد بچه هایی که توسط والدین خورده میشوند بالاتر است

 • روش چهارم : روش مخزن تاریک
  یکی از روشهای فدیمی می باشد و بدلیل اینکه در سالنهای حرفه ای و بزرگ دیگر از این روش استفاده نمیشود افرادی که جدید وارد این صنعت می شوند اطلاعات زیادی در رابطه با آن ندارند .
  نحوه کاربرد این روش تاحدودی شبیه به همان روش زایشگاه است اما با تفاوت هایی، به این صورت که ابتدا باید تعدادی مخزن درب دار تقریبا دو الی چهار لیتر را تهیه نمایید
  (مخازن باید کاملا غیر شفاف و رنگ روشن باشند و بهترین گزینه در دسترس سطلهای ماست میباشند)
  و در قسمتی از سالن پرورش که کمترین نوسان نوری و دمایی را دارد قرار دهید و برای هر مخزن یک انشعاب سنگ هوا در نظر بگیرید سپس ماهیهای خود را زیر نظر گرفته و ماده های آماده زایمان را جدا کرده و داخل مخازنی که با آب محل زندگی خود ماهی پر شده است قرار دهید،
  ماهی بسته به میزان آمادگی برای زایمان طی یک یا چند روز آینده اقدام به زایمان مینماید و پس از اتمام زایمان ماهی ماده را با در نظر گرفتن شرایط ایمنی به تانک اصلی یا تانک ریکاوری انتقال دهید.
  نکته: منظور از مخزن تاریک مخزن تیره و سیاه نیست چرا که اگر مخزن زیادی تاریک باشد و از نور محیطی تاثیر نگیرد علاوه بر اینکه ساعت بدن ماهی را مختل میکند، با هر بار بازو بسته کردن درب مخزن با تابش نور زیاد استرس شدیدی را به ماهی وارد میکند

نقاط مثبت این روش:

– به دلیل آزاد بودن مولدین در محیط جفتگیری بهتر و راحت انجام میگیرد
– درصد زنده ماندن بچه ها نسبت به دو روش دیگر با رعایت کلیدی فوق بیشتر است

نقاط منفی :
– شما باید دائما ماهیهای خود را زیر نظر داشته باشید تا ماده های آماده را جدا کنید که کاری وقت گیر است و با خطا همراه است و این کار در سالنهای بزرگ و حرفه ای که تعداد مولدها بالا است و در مواردی از مخازن سیمانی یا وان استفاده میشود غیر ممکن است
– صدمه دیدن ماهی ماده بر اثر جا به جایی و انتقال
– اگر ماده با خطای چند روزه جدا شده باشد شما مجبور به غذادهی به آن در داخل مخزن کوچک هستید که کیفیت آب مخزن را پایین میاورد و خطرناک است
– با توجه به اینکه مخزن زایمان فاقد سیستم گرمایشی است نوسان دما در آن اجتناب ناپذیر است خصوصا در سالنهای کوچک و منازل که از سیستم گرمایشی محیطی برای گرم کردن آب آکواریومها استفاده نمیشود
– فضای زیادی را باید برای این مخازن در نظر بگیرید

 • روش پنجم : سبد توری

این روش یکی از پر بازده ترین روشها محسوب می شود و اکثر سالن داران و تولیدکنندگان از این روش استفاده می کنند .
عملکردی ساده و کارآمد در این روش همانطور که از اسم آن پیداست از سبدهای توری برای تکثیر استفاده میشود. 
به این صورت که با استفاده از تورهای پلاستیکی که در صنعت ساختمان کاربرد دارد  و با چشمه های ۳ الی ۴ میلیمتر ( کمتر از آن بچه ماهی به سختی عبور میکند و بیشتر از آن نرها از سبد خارج میشوند) سبدهایی را درست کرده و داخل مخزن تکثیر قرار میدهند که ابعاد این سبد بسته به اندازه مخزن متفاوت است اما نباید بیشتر از نصف مخزن را بپوشاند و با ارتفاعی که حداقل باید ۵ تا ۱۰ سانت از آب خارج شود تا ماهی ها از آن بیرون نپرند و البته ارتفاع آب داخل سبد متفاوت است که بهترین ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ سانت میباشد و حداقل فاصله سبد تا کف مخزن باید ۵سانت باشد.
این روش به دو حالت انجام میشود، در حالت اول که پرکاربرد ترین حالت است مولدها بصورت گله های تعداد بالا (ترجیحا هر ۱نر ۳ماده) داخل سبد قرار میگیرند، که پس از زایمان، بچه ها به بیرون سبد حرکت میکنند و در حالت دوم مولدها داخل مخزن رها میشوند و بچه ها بعداز تولد به داخل سبد فرار میکنند که البته درصد خطای حالت دوم بیشتر از حالت اول میباشد و کمتر مورد استفاده است.

در مرحله بعد مسئول کارگاه طی دوره هایی که برای خود تعیین میکند اقدام به جمع آوری بچه ها از داخل مخازن تکثیر و انتقال آنها به مخازن پرورش میکند مدت دوره تعیین شده تا جایی که من پرسو جو کردم متغیر است و هر مسئولی طبق شرایط کارگاه خود اقدام به این کار میکند ( من هر ۲۰ تا ۳۰ روز یکبار بچه هارا جدا میکنم بعضی هر روز این کار را میکنند)

 نکته:

* سبدها را بصورت استوانه گرد یا بیضی و یا مستطیل با گوشه های گرد بسازید زیرا در روند حرکتی و تولید مثلی تاثیر بهتری از سبد با گوشه های تیز دارد
* سبد را طوری تعبیه کنید که قابل حرکت باشد و با انتقال آن به سمت دیگر مخزن در صورت نیاز بتوانید زیر آن را نظافت کنید

نقاط مثبت روش :
– نیازی به زیر نظر گرفتن ماهی جهت شناسایی ماده آماده و جداسازی نیست
– برعکس تصور افراد این روش از راندمان بالایی برخوردار است و درصد بچه های باقیمانده بسیار بالاست
– مولدین و بچه ها کاملا از هم جدا هستند و شما میتوانید بچه هارا تا زمان انتقال بصورت جداگانه بدون مزاحمت مولدین تغذیه کنید

نقاط منفی روش :
– ساخت سبد شاید کمی مشکل و وقت گیر باشد که البته کار هر روز نیست و برای هر سبد یک بار انجام میشود
– هنگام غذا دهی مقداری از غذا از سبد عبور میکند که البته میتواند مورد تغذیه بچه های بیرون سبد قرار بگیرد و یا در کف سبد یک قطعه طلق و یا یک بشقاب یکبار مصرف به صورتی که حداقل ۵ سانت دورتادور آن خالی باشد قرار دهید تا اگر از غذاهای پایین رونده استفاده میکنید درصد کمتری از آن به زیر سبد برود مطمئنا این کار هیچ خللی در زمینه فرار بچه ماهیها به بیرون ایجاد نمیکند.

نکات کلیدی: نکاتی که در امر نگهداری و تکثیر اعم از خانگی و تجاری میتواند تاثیر بسزایی در موفقیت شما داشته باشد.
۱- برای مولد سازی از ماهیهایی استفاده کنید که از لحاط ژنی،رنگ بندی و سلامت فیزیکی مطلوب باشند
۲-برای تکثیر بهتر و نژاد زیبا ، در سبد نژادهای مشترک و واحد بگذارید .
۳- رعایت تنوع غذایی برای مولدین (از غذاهای پروتیین دار و دارای کیفیت بالا استفاده نمایید)
۴- بیشتر از اینکه به فکر درمان بیماریها باشید به فکر پیشگیری از بروز بیماری باشید
۵- قرنطینه ماهی جدید الورود به سالن
۶- غذای استارتر بچه هارا از بهترین غذاها از جمله ناپلی آرتمیا انتخاب کنید
۷- خارج کردن ماهی های مریض و ناقص (شماره یک) زیرا باعث تلفات در تانک مورد نظر خواهد شد
۸- بر خلاف تصور برخی افراد هیچ کدام از روشهای تکثیری بالا ربطی به یکدست شدن اندازه و خوش فرم شدن ماهیها ندارد در واقع عوامل موثر به شرح زیر است:
۹-بالا نگه داشتن کیفیت آب با سیفون به موقع و مرتب
۱۰- رعایت تراکم متناسب با سایز مخزن و جداسازی ماهی ریز و درشت (سورت بندی) هز ۲۰ روز یکبار
۱۱- انتخاب نور مناسب در سالنهای سرپوشیده
۱۲- جهت نظافت و سالم نگهداشتن تانک پرورش وتکثیرر، از انواع کوریدوراسها، کت فیشها و حلزونها با رعایت موارد بهداشتی و قرنطینه استفاده کنید
۱۴- تکثیر به صورت گله ای هیچ ربطی به بی کیفیت شدن و بی نژاد شدن ماهی شما ندارد چرا که شما میتوانید یک گله از یک نژاد را در یک مخزن قرار دهید(شماره دو)

 

16 پاسخ

 1. با سلام و ادب. من قصد تکثیر ماهی زینتی رو دارم. فضای موجود حدود ۱۵ متر در اختیار دارم؛ حدود ۱۵ میلیون تومن هم سرمایه اولیه دارم. توصیه شده از گوپی شروع کنم و بعد از یک سال با کسب تجربه برم سراغ گورامی و فایتر.
  خواستم ببینم از دید شما کارشناس گرامی حدوداً سود پرورش زنده زاهایی مثل گوپی چقدر هستش در ماه؟ و همین برای فایتر و گورامی چقدر میشه حدوداً؟
  و اینکه ماهیانه در تهران چند تعداد ماهی رو میشه به راحتی به آکواریومی ها یا مراکزی که خرید دارند از هر گونه (گوپی، گورامی و فایتر) با چه قیمتی فروخت؟
  اگر پاسخ بدید سپاسگزارم

  1. سلام و درود
   طرح ماهیان زینتی جز طرحهای خوب مجموعه ما هستش
   سود ماهی زنده زا برابر با هر میزان سرمایه گذاری ۱۵ درصد ماهیانه – از ماه چهارم آغاز درآمد زایی

 2. سلام خسته نباشید ما دویست متر استخر داریم برا پروش ماهی چی پیشنهاد میکنید شرایط استخر فک کنم اونجوری نباشه ک ماهی تخم ریز بگیریم بخاطر خره گرفتن زود کف استخر ماهی بچه زا ک بازار خوب و سود زیاد داشته باشه تو موقعیت الان چی پیشنهاد میکنید

  1. سلام
   بعلت تغییرات قالبی و ساختاری سایت بابت تاخیر در پاسخگویی پوزش میخام ازتون
   در کدام شهر هستید دوست عزیز

   در پیج اینستا و کانال تلگرامی مطالب آموزشی به اشتراک گذاشته می شود

 3. سلام ببخشید یه چنتا سوال داشتم پیشاپیش از
  جواب شما ممنونم

  خب اول راجب اکواریومم توضیح بدم

  من یه اکواریوم دارم ۴۲ لیتری با ۷ عدد ماهی گوپی و ۸ عدد حلزون سیب و یک عدد میگو ردچری و دکور بندی شلوغ با گیاهان مصنوعی
  و دما و اب و همه شرایط اکواریوم ردیفه
  به ماهی های مولد سه نوع غدای مختلف میدم
  روزی سه بار بهشون غذا میدم
  و بچه ماهی هارو داخل تنگ با گیاه مصنوعی نگهمیدارم

  ۱_ اگه من اینهارو تکثیر کنم زیاد بشن ایا کسی میخره مثلا تو دیوار اگهی بزنم من تو تهران هستم

  ۲_ برای رشد بچه گوپی ها چیکار کنم

  ۳_ ایا ارتمیا باعث تقویت و رشد بهتر بچه ها میشه

  ۴_ چیکار کنم ماهی ماده تعداد بیشتری بچه بدنیا بیاره

  1. سلام
   بعلت تغییرات قالبی و ساختاری سایت بابت تاخیر در پاسخگویی پوزش میخام ازتون

   ۱- اگر تولید قابل توجه باشه فروشگاهها میخرن -دیوار هم برای ارائه محصول خوبه

   ۲-آرتمیا بدید تا سریع رشد کنند

   ۳-بله بهترین غذا برای نوزادان هستش. البته در تکثیر کلان و حوضچه ای راه های دیگه هم هست

   ۴- غذای خوب- دما ۲۸ -امنیت داشتن مولد

   در پیج اینستا و کانال تلگرامی مطالب آموزشی به اشتراک گذاشته می شود

  1. سلام
   بعلت تغییرات قالبی و ساختاری سایت بابت تاخیر در پاسخگویی پوزش میخام ازتون

   آرتمیا یا جلبک – دافنی ( موجودات ریز غذای این سایز رو تشکیل میدن که میگن فیتوپلانکتون یا زئوپلانکتون

   در پیج اینستا و کانال تلگرامی مطالب آموزشی به اشتراک گذاشته می شود

 4. سلام خسته نباشید من قصد دارم یک استخر کوچیک بزنم و در آن به تکثیر ماهی های بچه زا بپردازم باید چه کار کنم که به سود برسم ؟
  الان هم ماهی های گوپی دارم در یک آکواریم کوچیک بچه میارن اما دیر بزرگ میشن دلیلش چی

  1. سلام
   بعلت تغییرات قالبی و ساختاری سایت بابت تاخیر در پاسخگویی پوزش میخام ازتون

   در کدام شهر هستید ؟
   اگر در صدد اجرا هستید با مدیریت ارتباط بگیرید تا مشاوره لازم رو بدن
   ۰۹۱۵۳۲۵۱۰۰۶
   در پیج اینستا و کانال تلگرامی مطالب آموزشی به اشتراک گذاشته می شود

 5. ببخشید ماهی به نام سانت سنت وجود نداره فکر کنم منظورتون
  پلاتی سان ست باشه البته ناراحت نشین من ماهی به نام سانت سنت نشنیدم میخام بدونم ایا ماهی به نام سانت سنت وجود داره یا فقت غلط املاای هست

  1. سلام
   بعلت تغییرات قالبی و ساختاری سایت بابت تاخیر در پاسخگویی پوزش میخام ازتون

   بله غلط املایی هستش و ممنون از اینکه بیان کردید دوست عزیز
   در پیج اینستا و کانال تلگرامی مطالب آموزشی به اشتراک گذاشته می شود

 6. سلام من ماهی گوپی دارم الان حدود ۴۰۰عدد بچه ماهی دارم ولی فقط ماده هاش میمونند نرهاش بعد ۲هفته شدن میمیرند دلیل خاصی داره .اگه میشه جواب بدید

  1. سلام
   بعلت تغییرات قالبی و ساختاری سایت بابت تاخیر در پاسخگویی پوزش میخام ازتون

   رژیم غذایی مناسب بهشون نمیدید احتمالا

   در پیج اینستا و کانال تلگرامی مطالب آموزشی به اشتراک گذاشته می شود

 7. سلام خوبید..میگم ماهی اسکار من بزرگه خب زیر شکمش واطراف بدنش فرم کرده فکر کنم بخاطر زیاد غذا دادنم در روز باشه که بهم گفتن ..الان ۶ تا قرص میترونیدازول رو حل کردم در آب وریختم تو اب آکواریومم ۲۵۰ لیتر اب داره حساب کردم هر ۳۷ لیتر ۱ عدد قرص ۲۵۰ میلیگرم شد ۶ عدد قرص .ولی ورم پایین شکمش جایی که مدفوع میکنه بقدری هست که پوست روی ماهی پاره شده ..ایا با این قرص بهتر میشه..رفتم پهلوی یه آکواریومی گفت باید با سروم عفونتش رو بکشیم ..نظر شما چیه ایا با قرص ممکنه خوب بشه یا دیگه دیر شده

  1. سلام
   بعلت تغییرات قالبی و ساختاری سایت بابت تاخیر در پاسخگویی پوزش میخام ازتون

   اگر ورم شکمی گرفته باشه درمانش کمه

   در پیج اینستا و کانال تلگرامی مطالب آموزشی به اشتراک گذاشته می شود

Related posts

registration

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

کاربر محترم ضمن عرض تشکر از اینکه مرکز آموزشی آبزی پروران کیهان را انتخاب نموده اید، در اسرع وقت با شما تماس خواهیم گرفت.