سبد خرید

ازن در پرورش آبزیان

ازن در پرورش آبزیان

ازن دو کاربرد مهم تصفیه کنندگی و بهبود کیفیت آب را در پرورش آبزیان دارد . ازن به منظور غیرفعال سازی عوامل بیماری زا برای ماهی وسایر ابزیان ، اکسید کردن پسماند ارگانیک ( شامل رنگ) و نیتریت، به آب های سیستم پرورش ماهی افزوده می­شود. ازن مزایایی دارد از جمله:
 
 1. کاهش فعالیت میکروبی وباکتریایی در آب به دلیل اکسیدکنندگی بالا­ی ازن
 2. افزایش طول عمر ماهی و دیگر آبزیان
 3. بهبود ته­ نشینی و جداسازی مواد جامد
 4. از بین بردن ترکیبات ارگانیک حل شده در آب
 5. کاهش رنگ و بو
 6. دفع نیتروژن نیتریت( ماده­ای سمی برای بیشتر ماهی­ها)
 7. دفع جلبک و نمونه ­های دیگر موجودات ریز شناور در سطح آب
 8. نیاز کمتر به تصفیه­ های شیمیایی
 9. نرخ سریع واکنش
 10. نرخ سریع­تر رشد

 ازن گاز جانبی خطرناکی ایجاد نمی کند اما اگر در میزان آن دقت نکنید و ازن زیادی در آب وارد شود، امکان صدمه به ماهیان وجود دارد ، بنابراین تعیین غلظت مناسب ازن برای داشتن فواید فوق و مضر نبودن برای آبزیان، امری ضروری است.

برخی از مواد شیمیایی نظیر کلر و پرسیدین ، این مواد در بدن ماهی ها باقی می ماند. اما ازن محصول جانبی مضر ندارد و محصول نهایی اش اکسیژن است که برای افزایش DO آب مناسب است .

ازن مانند مواد شیمیایی نیازی به ذخیره سازی ندارد و در محل تولید می شود .

ازن با بهبود کیفیت آب، موجب کاهش میزان مرگ و میر ماهیان می شود. و همچنین باعث افزایش وزن ماهیان می شود.

 • پراستیک اسید (پرسیدین) ترکیبی شیمیایی از خانواده پراکسیدهای ارگانیک است که در محیط های آبی در اثر ترکییب استیک اسید با پراکسید هیدروژن ایجاد شده و به دلیل پتانسیل بالای اکسیداسیون خاصیت ضد میکروبی از خود نشان می دهد. 

از ازن میتوان برای ضدعفونی آکواریوم و تجهیزات داخلی آن استفاده نمود. همچنین در کاهش و حذف بوی لاشه تاثیر بسزایی دارد

غلظت مناسب ازن برای آبزیان
 
اگرچه ازن محصول جانبی خطرناکی ایجاد نمی­کند ولی اگر ازن زیادی در آب تزریق شود، ممکن است برای ماهی ها مضر باشد، بنابراین تعیین غلظت مناسب ازن برای داشتن فواید فوق و مضر نبودن برای آبزیان، امری مهم می­باشد
در پرورش زالو راههای جایگزین م۶۳+ی باشد و تا می توانید استفاده نکنید ولی در صورت استفاده ، این نکته را حتما رعایت کنید ،عدم رعایت غلظت ازن باعث تلفات خواهد شد
 
Related posts

registration

کاربر محترم ضمن عرض تشکر از اینکه مرکز آموزشی آبزی پروران کیهان را انتخاب نموده اید، در اسرع وقت با شما تماس خواهیم گرفت.