جستجو
Close this search box.
سبد خرید

گوپی guppy

معرفی گوپی 

نام: گوپی

نام لاتین : Guppy, Fancy Tail Guppy, Millions Fish, Rainbow Fish

سطح مراقبت : آسان و مناسب برای افرادی که تازه میخواهند ماهی زینتی نگهداری کنند

اندازه ماهی: جثه ماهی ماده بزرگتر از نر می باشد. ماده تا ۲اینچ (۶سانتی متر) نر ها ۳.۵ سانتی متررشد می کند

پی هاچ آ آب : ۷ – ۸

سختی آب :  نسبتا به سختی مقاوم هستند و طبق تجربه تا سختی 600 هم نگهداری کرده ایم ( بالا بودن میزان سختی باعث کاهش روند رشد می شود )

دمای مورد نیاز: ۱۹تا ۲۹درجه سانتیگراد

طول عمر: ۳ تا ۵ سال

 • پرورش و تکثیر ماهی گوپی (Guppy Breeding)

یکی از معروفترین ماهی های زنده زا ماهی گوپی می باشد.این ماهی بسیار مقاوم است و تکثیر آن به آسانی انجام می شود.این ماهی ها هیچ گونه مزاحمتی برای سایر ماهی های آکواریوم ایجاد نمی کنند و بسیار صلح جویند.

پرورش و تکثیر ماهی گوپی بسیار آسان است و به افرادی که علاقه به تکثیر ماهیان زینتی دارند ومی خواهند وارد این صنعت بشوند توصیه می شود از گوپی شروع کنند.

ماهی گوپی از دسته ماهیان زنده زا است و دارای لقاح داخلی می باشد.
ماهی ماده پس از هر مرتبه بارور شدن توسط ماهی نر می تواند تا ۵ مرتبه زایمان نماید. (با یکبار جفت گیری ماهی ماده مدتها اسپرم را در خود نگه میدارد )

ماهی ماده قبل از زایمان دارای شکمی متورم است و معمولا” در مقابل شیشه ی آکواریوم شنای عمودی می کند. ماهی باردار دارای منطقه ی تیره رنگی زیر باله ی مخرجی بوده و شکم آن به طور چشم گیری متورم است.

دوره رشد و نمو جنین معمولا یک ماه به طول می انجامد.ولی طبیعتا در آب های سرد طولانی تر است.برای حفاظت از نوزادان تازه متولد شده باید آکواریوم دارای پوشش گیاهی زیاد به خصوص در کف آن باشد.ماهی گوپی علاقه زیادی به خوردن نوزادان خودشان دارند بنابراین به زایشگاه آنها را انتقال دهید .

این صورت نوزادان از حمله ی سایر ماهی ها در امان خواهند ماند. زایمان ماهی گوپی در آکواریوم های شلوغ و گیاهی نیز موفقیت آمیز است. در چنین آکواریوم هایی نوزادان در لا به لای گیاهان پنهان می شوند و از حمله ی سایر ماهی ها در امان می مانند.

در هر بار زایمان حداکثر بسته به نژاد گوپی 10 الی 40  نوزاد متولد می شوند و حتی در سایزهای بزرگ ( گاوی ) بیشتر .

نوزادان گوپی جثه ی نسبتا” بزرگی دارند و همچنین از مقاومت خوبی برخوردارند. نوزادان پس از یک ماه بالغ می شوند و نر ها از ماده ها متمایز می گردند. نر ها دارای عضو جفتگیری در زیر شکم خود هستند که ماده ها فاقد این عضو هستند.پس از ۳ ماه دم ماهی های نر به زیبایی یک ماهی مسن می شود.

 • تغذیه گوپی

یکی از مهم ترین عوامل در نگهداری گوپی تغذیه باشد. ماهی گوپی را می توان با انواع غذاها تغذیه کرد.

ماهی گوپی از غذاهایی که تنوع زیادی دارند تغذیه می کند نظیر (غذاهای پودری، جلبک اسپرولینا ، کاهو، اسفناج، غذاهای خشک فریز شده و میگو ارتمیا)

ماهی گوپی تقریباً همه چیز می خورند. گوپی ها معده کوچکی دارند وبا یک بارتغذیه سیر می شوند.
طبق این رویه، وقتی نوزاد گوپی که بسیار ریز و کوچک است، برای نوزدان می توانید آرتمیا یا استارتر ( بیومار پودر ) بدهید . 

تعداد  غذادهی برای آنها ۳ وعده در روز است 

اندازه این ماهی که بومی ونزویلا،ترینیداد،شمال برزیل و گینه است در ماده ها به ۶ و در نرها به ۳سانتی متر میرسد. توجه داشتید سایز ماهی بستگی به شرایط محیط دارد در شرایط ایده آل  سایزآنها بیش از این هم خواهد رسید .

ماهی های نر دارای رنگ های متنوع و زیبا بوده و باله های پشتی و مخرجی آن ها دارای اشکال گوناگون میباشد.از این ماهی برای کنترل تخم و نوزاد حشرات استفاده میشود.

در آکواریوم ها بسیار مقاوم بوده و تغذیه و تکثیر آن ها نسبتا آسان است.این ماهی ها هیچ گونه مزاحمتی برای سایر ماهی های آکواریوم ایجاد نمیکنند.نرها همواره مواظب ماده ها بوده و در هر فرصت ممکن است اسپرم خود را به آن ها منتقل نمایند.اسپرم حاصله از یک بار انتقال میتواند تا ۶ بار تخم ها را بارور نماید.

ماهی باردار دارای منطقه ی تیره رنگی زیر باله ی مخرجی بوده و شکم آن به طور چشم گیری متورم است.
دوره رشد و نمو جنین معمولا یک ماه به طول می انجامد.ولی طبیعتا در آب های سرد طولانی تر است.برای حفاظت از نوزادان تازه متولد شده باید آکواریوم دارای پوشش گیاهی زیاد به خصوص در کف آن باشد.زیرا این نوزادها به سرعت توسط والدین و یا سایر ماهی ها خورده میشوند.بهترین راه برای حفظ نوزادان این ماهی استفاده از زایشگاه می باشد.

 • دما

دمای ایده ال  برای گوپی های شما ۲۷-۲۰ درجه سانتیگراد است .

گوپی ها میتوانند در آبی بین ۱۲تا ۴۰درجه سانتی گراد زنده بمانند،اما بهترین محدوده ی دمایی برای آنها ۲۷-۲۰درجه است ودراین دما ماهی سرحال وآسوده است.

دمای سردتر متابولیسم (سوخت وساز) بدن ماهی را کندتر میکند واین بدان معناست که گوپی کندتر رشد میکند اما عمر بیشتری خواهد داشت.از بیماریهای شایع این دما سفیدک می باشد.

همانطوری که انتظار میرود ،دمای آب گرمتر متابولیسم بدن ماهی را افزایش داده  و این منجر به رشد سریعتر ماهی خواهد شد،اما این مسئله باعث می شود تا ماهی عمر کمتری کند.

همچنین دمای آب بر رفتار ماهی تاثیر میگذارد واین دمای آب است که رفتار ماهی را تعیین میکند.شما به وضوح میتوانید ملاحظه کنید که در دمای آب گرمتر ماهی ها سریعتر شنا میکنند و علاوه برآن غذای بیشتری هم میخورند.

علاقه مندان به گوپی تمایل به گرم نگه داشتن آب گوپی دارند تا بتوانند به زادآوری گوپی سرعت ببخشند وپس از زایمان ماهی دمای آب را پایین میآورند تا به وسیله ی اینکار سوخت وساز بدن ماهی کمتر شود وماهی عمر بیشتری بکند.

دمای آب گرمتر به رشد باکتری ها سرعت می بخشد و علاوه براین ممکن است با بیماری های بیشتری نسبت به همیشه (دمای آب نرمال)مواجه شوید .

گوپی ماده ی باردار در زمان زایمان زمان سختی را سپری میکند،شما میتوانید با بالا بردن آرام آرام آب ودرحد ۲درجه به ماهی کمک کنید تا اینکار راحت تر صورت بگیرد. یکی از مهم ترین نکاتی که در افزایش دما باید راعایت نمایید افزایش اکسیژن رسانی و همچنین سیفون کردن بموقع تانک می باشد

 • نحوه نگهداری

نگهداری ماهی گوپی بستگی به تعداد آن دارد بطور مثال اگر در منزل میخواهید نگهداری کنید و فقط جنبه تزیینی آن را میخواهید نگهداری در آکواریوم می باشد . اما اگر در سطح کلان  و تکثیر روشهای نگهداری متفاوت خواهد بود عده ای در اکواریوم (۸۰ *۴۰ در ارتفاع ۴۰ )، وان پلی اتیلن و یا حوضچه نگهداری میکنند .

 • نژادهای ماهی گوپی
  نژادهای ماهی گوپی فراوان و هر روز به این تعداد افزوده میشود. کشورهای آسیای شرقی نظیر تایلند ،سنگاپور و .. بصورت تخصصی در اصلاح نژاد ماهیان زینتی از جمله گوپی فعالیت می نمایند .برخی نژادهای نسبتا شناخته شده آن عبارتند از : گوپی سنگاپوری،فول رد ، فول بلک ،وایت و …

 • تکثیر
  اگر سالن دارید بهترین روش برای تکثیر آن استفاده از توری می باشد اما اگر آکواریوم خانگی دارید می توانید از پوشش گیاهی یا زایشگاه استفاده نمایید . جهت اطلاع بیشتر از روشهای تکثیر ، صفحه تکثیر ماهیان زنده زا را مطالعه نمایید 

 

Related posts

registration

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

کاربر محترم ضمن عرض تشکر از اینکه مرکز آموزشی آبزی پروران کیهان را انتخاب نموده اید، در اسرع وقت با شما تماس خواهیم گرفت.